Kredi Okuryazarlık Haftası Açılış Etkinliği

Basın Bülteni 20 Haziran 2023

Kredi Okuryazarlık Haftası başladı
Türkiye’de ikinci kez hayata geçirilen ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen açılış etkinliğiyle başlayan Kredi Okuryazarlık Haftası 19-23 Haziran arasında devam edecek.

Türkiye’de ikinci kez hayata geçirilen Kredi Okuryazarlık Haftası, Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen açılış etkinliğiyle başladı. Kredi Okuryazarlık Haftası’nın açılış konuşması Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz tarafından yapıldı. Açılış töreninin konuk konuşmacısı OECD Daimi Temsilcisi Prof. Dr. Kerem Alkin, yaptığı sunumunda OECD’deki finansal ve kredi okuryazarlık çalışmaları hakkında bilgi verdi ve gelişmiş ekonomilerde dahi finansal okuryazarlık çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini aktardı.

Alkin, Türk bankacılık sektöründen uluslararası çevrelerde takdirle bahsedildiğini belirterek daha önceki bankacılık operasyonlarının iyi yönetildiğini söyledi. Alkin, “Finansal okuryazarlık ve kredi okuryazarlık konusu OECD çatısı altında da çok ciddi bir konu olarak yer alıyor. Bu iş aileden başlıyor. Çocuklarımızı çok ufak yaşlardan itibaren aile ekonomisi, ailenin finansal çalışmaları, kredi kullanımında neler yapılıyor, bu konularda bilinçli olmak önemli. Kredi Okuryazarlık Haftası kapsamında yürütülen farkındalık çalışmaları OECD bakış açısında ve iş birliği alanları açısından son derece önemli.” şeklinde konuştu.

“Doğru kredi tasarruf ettirir”
Akademi, iş dünyası ve finans sektöründen yetkin isimlerin buluştuğu etkinlikte Akademi ve Reel Sektör Panelleri gerçekleştirildi. Akademi Paneli’nde; İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin moderatörlüğünde Uluslararası Rekabet Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi ve Akademisyen Doç. Dr. Mehmet Levent Yılmaz, Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Ekonomist Prof. Dr. Erhan Arslanoğlu, Galatasaray Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ata Özkaya söz aldı.

Akademi Panelinde “Tüketimin harcanabilir gelire bağlıolduğu, harcanabilir gelirimiz ile servetimiz arasındaki dengeyi korumamız gerektiği belirtildi. Harcanabilir gelirimizin bir kısmı tüketilirken bir kısmı da tasarruf edilmeli. Tasarrufları da biriktirerek servetimizi artırmaya çalışıyoruz. Aslında varlıklarımızı güçlendirmek için kredi kanalı önemli bir kanal, doğru kullanıldığı durumlarda. Doğru kredi ürününü alıyorsak aslında sağlıklı bir finansal yönetim yapabiliriz. Kredi okuryazarlığı açısından doğru krediyi doğru zamanda Kullanmanın tasarruf getirisinin de olacağı yorumunda bulunuldu.

Ayrıca, doğru ve yanlışın kişinin finansal ve kredi okuryazarlığı ile ilgili olduğuna, doğruyu bulabilmek için bu haftanın önemine değinildi. Kredi kullanımının reel sektörde yatırımları dolayısıyla kalkınmayı ve büyümeyi artırdığı belirtildi.

 

KOBİ’lerin ve kurumların ticari hayatta risklerini yönetmeleri adına detaylı bilgilerin aktarıldığı Reel Sektör Paneli, Ekonomist Cüneyt Paksoy moderatörlüğünde; İGE A.Ş. Genel Müdürü Kasım Akdeniz, TOBB Başkan Danışmanı ve Reel Sektör Daire Başkanı Hasan Çağlayan Dündar ve KOSGEB Finansman Dairesi Başkanlığı Kredi Yönetimi Müdürü Arif Torun’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Panelde kredi okuryazarlığının kişinin kendi kredibilitesini bilme, bu konuda farkındalığının yüksek olması ve bunun ötesinde kendi kredibilitesini karşı tarafa anlatabilme becerisi olduğu aktarıldı. Şirketler açısından ek faydası ise; kendisinden kredi ya da mal talep eden kişi ya da kurumu kredibilitesini okuma becerisi olduğu belirtildi. Kişiler açısından kredi okuryazarlığının mevcut şartlar içinde refahı maksimize etmeyi sağlayan bir araç olarak görüldüğü iletildi.

Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) önderliğinde gerçekleştirilen Kredi Okuryazarlık Haftası’nın Kamu, Finans kuruluşları ve STK’lardan oluşan geniş bir paydaş katılımı bulunuyor. Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) yanı sıra hafta kapsamında gerçekleşecek etkinlikler, birçok meslek odaları ve birlikler, odalar, bankalar, ödeme kuruluşları, sosyal girişim ve sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle gerçekleştiriliyor. Bireylerin ve kurumların finansal hayatlarını daha sağlıklı ve etkin yönetmelerine katkı sağlamak adına bu yıl ikincisi düzenlenen Kredi Okuryazarlık Haftası, 19-23 Haziran 2023 tarihleri arasında devam edecek.

Kredi Okuryazarlık Haftası boyunca yapılacak bilgilendirme faaliyetleri kapsamında kişilerin ve kurumların, kredi notu, risk analizi, finansal durum farkındalığı, kredi başvurusunda dikkat edilecek adımlar aktarılacak. Hafta ile etkin bütçe kontrolünün yolları, kredi notu ve kredi imkanları arasındaki denge gibi günlük hayatta fayda sağlayacak başlıklar değerlendirilecek.

Finans kurumlarından uzmanlar webinar’larda olacak
Kredi Okuryazarlık Haftası kapsamında webinar etkinlik serisi düzenlenecek. Türkiye’nin önde gelen finans kurumlarının sözcüleri, STK temsilcileri, iş dünyasından önemli isimler ve uzmanların katılacağı webinar buluşmalarında bireyler için doğru bütçe yönetimi ve doğru kredi kullanımı, KOBİ’lerin fayda sağlayabileceği finansal enstrümanlar, kadın girişimciler için özel sunulan araçlar, yeşil dönüşüm, sürdürülebilirlik finansmanı, dijital bankacılık ve yeni nesil finansal teknolojiler konuları ele alınacak.

Kredi Okuryazarlık Haftası Webinar etkinliklerini https://krediokuryazarlikhaftasi.com/ üzerinden kayıt olarak takip edebilirsiniz.

Reel Sektörün Gözünden Alacak Riski Yönetimi ve Kredi Okuryazarlık

29 Haziran Çarşamba – 10.30 – 12.00

Moderatör

TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi
Ali Oğuz Diriöz

Konuşmacılar

• Hüseyin Ergün, Alarko Carrier, Finansman Müdürü
• Mahmut Öztürk, Sepaş Enerji, Hazine Müdürü
• Tolga Kubat, Otokoç Otomotiv, Finansman ve Kurumsal Risk Müdürü

İçerik Detayları

• Reel sektör profesyonellerinin gözünden kendi bayi, tedarikçi ve distribütörlerine kredi risklerini etkin yönetmeleri için Findeks hizmetlerinin faydalarının anlatılması böylece krediye ulaşma imkanının güçlendirilmesi
• Farklı sektörlerdeki profesyonellerinin bir araya gelerek Findeks hizmetlerinin faydasını diğer sektör temsilcilerine örnek teşkil edecek şekilde anlatması

Krediye Ulaşmada Dijitalleşmenin Önemi

28 Haziran Salı – 14.00 – 15.30

Moderatör

TOBB Sanayi ve KOBİ Politikaları Müdürü
Cahit Ceren

Konuşmacılar

• Katılım Bankaları Birliği
• Koray Bahar, TOBB Finansal Teknoloji Meclisi Başkanı ve Figopara CEO
• Vakıfbank
• Cemre Bozer, Akbank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Müdürü

İçerik Detayları

• İşletmelerin alacak riski yönetiminin dijital dönüşümü
• Katılım bankalarının finansmana erişim için sunduğu dijital çözümler
• TOBB'un KOBİ’lerin dijitalleşmesi için sunduğu çözümler ve krediye ulaşmaya faydaları

Krediye Kolay Erişim ve İşletmelerin Kendini Tanıması

27 Haziran Pazartesi – 14.00 – 15.30

Moderatör

TOBB Başkan Danışmanı ve Reel Sektör, Ar-Ge ve Uygulama Daire Başkanı
Hasan Çağlayan Dündar

Konuşmacılar

• Alirıza Ozan Kemaloğlu, KOSGEB Bilgi Yönetimi ve Karar Destek Dairesi Başkanı
• FKB
• Filiz Ünal , Faktoring Sektöründen Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı
• Mehmet Karakılıç, Finansal Kiralama Sektöründen Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı
• Şennur Gökçe Baran, KGF Ürün Yönetimi ve Pazarlama Bölüm Müdürü

İçerik Detayları

•İşletmelerin kendini tanıması ve kendini anlatma kabiliyetine sahip olması adına sahip olduğu enstrümanlar hakkında bilinçlendirilmesi
• İşletmelerin Findeks raporları sayesinde kendi kredibilitesine dair bilgilere sahip olması ve bunu krediye kolay erişim için kullanabilmesi
• KOSGEB İşletme Değerlendirme Raporu (İDR), Sanayi İşletme Kapasite Raporu vb. araçlara erişim ve bu rapor sayesinde firmanın kendini sektörü içinde değerlendirebilmesi ve kendi anlatma imkanı bulabilmesi
• Bankaların gözünden Findeks raporlarına bakışın reel sektöre anlatılması
• Bankaların gözünden Findeks raporlarına bakışın reel sektöre anlatılması
• İşletmelerin finans yönetim becerilerinin krediye kolay erişime olan etkileri

Bireyler için Kredi Okuryazarlık

27 Haziran Pazartesi – 10.30 – 12.00

Moderatör

KKB ve Findeks İş Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı
Koray Kaya

Konuşmacılar

• Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği • (FODER)
• Ziraat Bankası
• Özlem Denizmen, Finansal Okuryazarlık
• Girişimcisi, Moneye ve Para Durumu Kurucusu

İçerik Detayları

• Bireysel bütçe yönetimi
• Doğru borçlanma ve kişisel finansını doğru yönetme
• Birey olarak parasal konularda yaptığımız hatalar, bu hataları nasıl düzeltilebileceği hakkında farkındalık sağlanması
• Doğru kredi / kredi kartı kullanımı
• Findeks raporlarının bireylerinin kredibilitesini anlama ve diğer kişilere yansıtmadaki önemi