KREDİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR- 2

Borçlanmadan önce geri ödeme kabiliyeti değerlendirmesi

Kredi başvurusu yapmadan önce ödeme gücüne göre bir ödeme planı yapılmalı. Ödeme planı yaparken aylık ödeme miktarı nasıl belirlenmeli?

Kredi başvurusundan önce ilk yapılması gereken krediye gerçekten ihtiyaç olup olmadığını belirlemek. Eğer krediye ihtiyaç olduğu anda birikmiş bir nakit yoksa sonraki ihtiyaç anı için biriktirmeye başlanmalı. İkinci aşama ise ne kadar krediye ihtiyaç olduğu. Eğer 50 bin TL’ye ihtiyaç varsa 70 bin TL kredi çekilmemeli. İhtiyaç kadar kredi kullanılmalı.

 

Kredi vadesi neden önemli?

Kredi başvurusu yaparken en önemli seçimlerden biri de kredi vadesinin belirlenmesi aşamasında yaşanıyor. Doğru vade ile hem uygun kredi faiz oranını yakalamak hem de kredi ödemelerini zamanında yapmak mümkün. Kredi başvurusu yapmadan önce bir bütçe oluşturulmalı ve bütçeye göre aylık kredi ödeme miktarı belirlenmeli.

Konut kredisi (Mortgage) dışındaki krediler için aylık borç ödemesi gelirin dörtte birini geçmemeli. Eğer konut kredisi (Mortgage) kullanılacaksa aylık borç ödesi, gelirin yüzde 40’ı kadar olabilir.

DİKKAT! Kredi bir ihtiyacı çözmek amacıyla çekilmişken, daha büyük bir borcun içine girmemek için ödemelere sadık kalınabilecek bir kredi miktarı belirlenmeli.

Ödeme gücü, alınan krediyi öderken gecikmeye düşmemeyi sağlar. Kredi ödemeleri düzenli yapıldıkça da kredi notu yükselir. Kredi notu, finansal hayatın aynası olarak gelecekteki finansal hedeflere ulaşılmasını kolaylaştırır.

Kredi vadesini belirledikten sonra ne yapmalı?

Kredi vadesi belirlendikten sonra toplam geri ödeme tutarına bakılmalı. Bunun için de vadenin etkisini gördükten sonra vadede bütçye olumsuz etkisi olmayan bir düzenleme yapılabilir. Tüm bankalarda hangi vade için ne kadar geri ödeme olduğu hesaplanabiliyor. Kredi başvurusu yaparken karlı çıkmak için kredi karşılaştırması yapılmalı.

Kredi başvurusu yapmadan önce neler yapmalı, nelere dikkat edilmeli?

  • Kendinize sormanız gereken ilk soru paraya gerçekten ihtiyaç var mı? Bu sorunun cevabı evet ise neden paraya ihtiyaç var? Bu sorunun sebebi uygun kredi çeşidini belirlemek.
  • Dünya farklı bir dönemden geçiyor. Yüksek enflasyon gerçeği var. İş güvencesi, kaç aile bireyi çalışıyor? Bunlar düşünülerek mutlaka B planı hazırlanmalı.
  • Örneğin; doğru yerde, doğru zamanda, doğru fiyata alınacak bir ev gibi değeri artacak bir varlık için mi borçlanılıyor? Bu sorunun yanıtı önemli.
  • Belirli süre için ‘borçlu olmak’ uygun mu?
  • ihtiyaç olduğu, aylık ne kadar kredi geri ödemesi yapılacağı belirlenmeli. Kredi vadesine karar verilmeli. Bu  bankaların kredi faiz oranları ve kredi toplam tutarı üzerinden değerlendirilebilir.
  • Aylık ödenecek borç miktarı, gelirin dörtte birini geçmemeli. 10 bin lira aylık geliri varsa ödenecek aylık borç 2 bin 500 lirayı geçmemeli. Konut kredisi kullanırken bu rakam yüzde 40’a kadar çıkabilir.

Krediler karşılaştırıldığında sadece bankaların kredi faiz oranları değil, toplam ödenecek miktar, kredi tahsis ücreti/dosya masrafı ve vergiler gibi ek kalemler de görülür.

Kredi notu öğrenilmeli ve kredi başvurusundan önce  notun yüksek olması sağlanmalı. İhtiyaç anında kredi kullanabilmek için bu notu iyi yönetmek şart.

Son Yazılar