KREDİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

Kredi kullanımı; bireylerin gereksinimlerini karşılayabilmek adına satın alma gücü yaratabilmek ya da acil ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gerçekleştirdikleri finansal işlemdir.

Kredi başvurusunun doğru ve sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi sağlanabilir, kredibilite yükseltilerek başvurunun onaylanma ihtimali artırılabilir.

  • Öncelikle yasal sınırlamalar çerçevesinde kredi kullanımı yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş (reşit) olmak gerekir.
  • Sabit ve düzenli bir gelire sahip olunmalı. Ek gelirler var ise (kira geliri, mevduat geliri gibi) başvuruda belirtilerek ihtiyaç olan kredi tutarının karşılanma ihtimali artırılabilir.
  • Kullanılmak istenilen kredi tutarı ile diğer bankalardaki tüm kredi ve kredi kartı borçlarının aylık geri ödeme toplamı, aylık gelir ile orantılı olmalı.
  • SGK’lı olarak çalışanların prim ödemelerinin düzenli olarak yapılıyor olması önemli. SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bankalar tarafından güvenli kabul edilen belgelerden olduğundan başvuru anında verilmesi kredinin onaylanma ihtimalini artırır.
  • Başvuru yaparken meslek, gelir, iş yeri adı ve iş yerindeki görev, adres ve iletişim bilgileri doğru ve eksiksiz girilmeli. Bankalar tarafından gerekli istihbarat çalışmalarının yapıldığı, hatalı verilen bilgi tespit edilmesi durumunda kredi başvurusu olumsuz değerlendirilebilir.
  • Mevcutta kullanılmış kredili ürünlerin ödemeleri geciktirmeden, düzenli olarak yapılmış/yapılıyor olması, bankalar haricinde özel ya da devlet kurumlarına ait gecikmeli ödemelerin bulunmuyor olması önemli. Ödemelerin düzenli yapılması değerlendirmeleri olumlu etkiler ve kredinin onaylanma ihtimalini artırır.

Son Yazılar