BİREYSEL KREDİ ÇEŞİTLERİ NELERLERDİR?

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi nedir ve nasıl başvurulur?

İhtiyaç kredisi; bireysel tüketicilerin harcamalarının artabileceği evlilik, eğitim, seyahat ya da bayram gibi dönemlerindeki masraflarına yönelik veya mevcut borçlarının finansmanı için kullanabileceği, bir kredi ürünüdür. İhtiyaç kredisi başvurusunda aranan şart tüketicinin 18 yaşını doldurmuş olmasıdır.

İhtiyaç kredilerine başvurmak için gereken belgeler:Başvuru formu, nüfus cüzdanı veya noter tasdikli suret, Adres Kayıt Sistemi’nde adres bilgisinin güncel olmaması halinde; sabit telefon, elektrik, doğalgaz, su, cep telefonu hattı faturalarından biri (son 3 ay içinde düzenlenmiş), gelir belgesi (gerekli görülmesi halinde). Kredilere göre farklılık gösteren belgeler; varsa tapu fotokopileri, kira kontratları, araç ruhsatları, mevduat ve diğer gelir belgeleri.

Ek Hesap

Ek hesap (Kredili Mevduat Hesabı), her an nakit ihtiyaçlarında ve alışverişlerde kullanılabilecek kişiye özel limittir. Hesapta para olmasa bile Ek Hesap limiti tutarınca nakit çekim ya da limitten taksitli kullanım yapılabilir.

Ek hesaptan nasıl taksitli kullanılabilir?

Taksitli kullanım için ayrı limit tahsis edilmez, Ek Hesap limiti banka tarafından belirlenen oran içnden kullanılabilir. Taksitli kulanım sadece hesap sahibinin isteğine bağlı olarak gerçekleşir.

  • Kullanılan tutar 2 ile 24 ay vade seçenekleri arasında geri ödenebilir.
  • Taksit tutarlarının belirtilen tarihlerde ödenmesi durumunda, taksitli kullanımdan kaynaklı ekstra Ek Hesap faizi işlemez.
  • Taksitlerin zamanında ödenmemesi durumunda taksit tutarları Ek Hesap limitinden tahsil edilir ve ilgili döneme ait ekstredeki anapara tutarı üzerinden son ödeme tarihine kadar güncel Ek Hesap faizi uygulanır.

 

Ek hesaptan ne kadar kullanım yapılabilir?

Ek Hesap başvurusu sırasında önerilen limit tutarına kadar limit tanımlayabilir, nakit ihtiyacında anında Ek Hesap limitinden kullanım yapılabilir.

KONUT KREDİSİ

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, konut satın alma işlemleri için ihtiyaç duyulan maddi desteği sağlayan kredi türüdür. Satın alınmak istenen konutun teminat altına alınması şartıyla müşterilere finansman desteği sağlanır.

Kimler Konut Kredisine Başvurabilir?

Konut kredisi başvurusunda 18 yaşından büyük olma şartı aranmaktadır.

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Satın alınacak evin teminat gösterilmesi yeterlidir. Yalnızca banka tarafından gerekli görülen durumlarda kefil aramaktadır. Yalnızca tapuda “mesken” olarak belirtilen gayrimenkul alımı amacıyla ve sadece gerçek kişiler tarafından kullanılabilir.

Müşterinin Türkiye’de yerleşik olması gerekir. Türkiye’de elde edilen gelirin belgelenmesi, ikametgâhta yerleşim yeri resmi adres kısmında Türkiye adresi olması, Türkiye’de çalışma ve oturma izni olması gibi talepler olabilir.

Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Satın alınacak konutun tapu fotokopisi, kimlik belgesi (nüfus cüzdanı), noter tasdikli suret, Adres Kayıt Sistemi’nde adres bilgisinin güncel olmaması halinde; sabit telefon, elektrik, doğalgaz, su, cep telefonu hattı faturalarından biri (son 3 ay içinde düzenlenmiş), maaş bordrosu veya gelir belgesi.

Taşıt Kredisi

Taşıt Kredisi Nedir?

Sıfır veya ikinci el araç satın almaya yardımcı olur. Kredi başvurusu yaparken satın alınacak aracı teminat olarak göstererek makul banka faiz oranları ve farklı ödeme planlarından  yararlanılabilir.

Teminata alınacak aracın yaşı maksimum 8 olmalıdır. Araç yaşı ve kredi vadesinin toplamı ise araç teminatlı kredilerdeki vade kısıtı gözetilerek, 10’u geçmemelidir.

Taşıt Kredisi Koşulları Nelerdir?

Taşıt kredisi TL cinsinden kullanılabilir.

Standart Taşıt Kredisi binek ve hafif ticari araçlar için kullanılabilir, kredi konusu araç teminat olarak gösterilebilir.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

  • Satın alınacak araç 0 kilometre ise aracın proforma faturası, 2. el ise ruhsat fotokopisi (Satış gerçekleştikten sonra Noter Satış Senedi talep edilir),
  • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı),
  • İkametgâh belgesi veya güncel tarihli cep telefonu faturası,
  • Maaş bordrosu veya gelir belgesi.

Taşıt kredisi çekerken sıfır araçlar için farklı ikinci el araçlar için farklı koşullar bulunur. Genel olarak araç kredisi, aracın kasko değerine göre ayarlanır ve hesaplanır. Bu nedenle kredi ile alınacak aracın kasko yapılabilir olması gerekir. Sıfır araç için başvururken daha esnek seçeneklere sahip olunurken ikinci el araçta belli kısıtlamalar ile karşılaşılabilir. Bu kısıtlamalardan ilki aracın yaşıdır. 8 yaşından büyük bir araç için taşıt kredisi alma şansı azalırken yeni model araçlar için kredi almak çok daha kolaydır.

Son Yazılar